Kolesteroli i lartë mund të “godasë” këmbët, nuk duhet të injoroni simptomat e kësaj sëmundjeje arteriale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

31 Janar, 2023

Kolesteroli i lartë mund të kalojë pa asnjë simptomë në trup për një kohë të gjatë, prandaj ndonjëherë quhet edhe “vrasësi i heshtur”. Megjithatë, ka përjashtime nga ky rregull.

Një prej tyre ndodh kur depozitat e kolesterolit kontribuojnë në forcimin e mureve të arterieve në krahë dhe këmbë. Më pas shfaqen simptoma të fshehta.

Ky proces që ndodh në enët e gjakut quhet sëmundje arteriale periferike. Shenjat e para janë ngërçe subalternale në ijet ose kofshët pas aktiviteteve të caktuara. Më shpesh kjo ndodh pas një shëtitjeje të gjatë ose disa ngjitje të shpeshta të shkallëve.++“Shenja të tilla nuk duhen injoruar”, thotë Dr. Sanji Wegle, nga Shoqata Amerikane e Laboratorëve Kardiovaskular. “Trupi në fakt është shumë inteligjent. Fakti që dhimbja do të pushojë kur relaksoheni nuk është shenjë se duhet të injoroni simptomat, përkundrazi duhet të shkoni te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur.”

Sipas tij, simptomat e sëmundjes arteriale periferike mund të përfshijnë edhe ndjenjën e ftohjes në këmbë ose shputën e njërës këmbë, dobësi ose mpirje. Mund ta ndjeni vetë pulsin në kyçin e këmbës, nëse është i dobët ose nuk ndihet fare, ky mund të jetë një paralajmërim.

Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje ndryshimeve eventuale të ngjyrës së lëkurës, si dhe plagëve në këmbë ose gishta që nuk shërohen. Nuk duhet të injorojmë rritjen e ngadaltë të thonjve, apo zhdukjen e thonjve, dhe mosfunksionimi erektil tek meshkujt është një shenjë për t’u vizituar te mjeku./abcnews.al++

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pashko-camaj

Camaj: Me rastin e fundit kemi mësuar se Serbia ka qenë dhe do të jetë “mollë sherri”

begaj bajden

Vizita në SHBA, Presidenti Begaj publikon foton krah Presidentit Biden dhe Zonjës së Parë

albin kurti

Kurti: Greqia është më afër njohjes së Kosovës si shtet

kiara-foto

Kiara Tito shkëlqen në paraqitjen e radhës në rrjete sociale (foto)

daniel server

Serwer: Escobar e Hill besojnë se e kanë çuar Serbinë kah Perëndimi, por faktet e thonë të kundërtën

kartela-lojera-onlin-696x463

Mashtrohet maqedonasja, paguan pushimin në një profil të rremë serb në facebook (FOTO)

xhuliana nura

Xhuli befason, tregon se me kë është martuar! (FOTO)

shefqet krasniqi radovani

Shefqet Krasniqi e quan “vëlla” serbin Radovan që u konvertua në mysliman

Këngë me qifteli për Luizin (video)

INFO

NA NDIQ