Kolonë kilometrike në Tabanoc, Ministria e Brendshme përgjigjet për pritjet e gjata

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2022

Kthimi i mërgimtarëve drejt vendeve europerëndimore pas pushimeve në vendlindje ka rritur sërish fluksin nëpër pikat kufitare.

Një situatë kaosi dhe tollovie me pritje të gjata, nga orët e mëngjesit po ndodhë në pikën kufitare Tabanoc, në dalje të Maqedonisë.

Lidhur me këtë situatë të krijuar janë përgjigjur nga Ministria e Brendshme në një prononcim për Tv21. Nga kjo ministri theksojnë se janë ndërmarrë të gjitha masat dhe janë hapur të gjitha korsit për të evituar tollovinë dhe radhët e gjata, pas fluksit të madh të makinave.

“MPB po monitoron vazhdimisht gjendjen e të gjitha pikave kufitare dhe në përputhje me protokollet shëndetësore për mbrojtjen nga Covid 19 zbaton kontrollet e nevojshme për hyrje dhe dalje nga vendi. Edhe sot, duke pasur parasysh frekuencën e madhe të automjeteve, konkretisht në vendkalimin kufitar Tabanoc nga ana e Serbisë, janë vënë në funksion të gjitha korsitë e disponueshme për dalje nga vendi, 6 korsi për qarkullim të udhëtarëve, dy për autobusë dhe dy për qarkullim të mallrave”, thonë nga kjo ministri për TV21.

Ky trend i radhëve të gjata po ndodhë si zakonisht në këtë periudhë të pushimeve dimërore, por edhe gjatë verës. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall-Kasami-1

“Në versionin më të keq, VMRO merr 40 deputetë” – Kasami: VLEN nuk bëhet pjesë e Qeverisë pa ndryshimet kushtetuese

Menduh Thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut (VIDEO)

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

bilall kasami

Kasami nga Zhelina: Premtojmë autonomi të plotë për komunat shqiptare

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

arben taravari

Taravari, Osmanit: Mos u bën haxhi pishman për “Ballkanin e Hapur”

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

INFO

NA NDIQ