Komandant Sokoli, i ditëve të para të luftës së UÇK-së, sot në burgun e Idrizovës (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Sami Ukshini, i njohur si komandant Sokoli i UÇK-së konsiderohet si një nga komandantët bartës të luftës së vitit 2001.

Që në ditët e para të luftës ai shfaqet me emblemën e UÇK-së në Tanushë, duke vijuar më pas si një nga komandant kryesor të luftës në zonën e parë të lirë ushtarake të shpallur atëkohë nga UÇK-ja dhe ku u vlerësua si pika kyçe ku u mbajt vija frontale e luftës, duke mos u mposhtur përballë forcave të mëdha të sigurisë maqedonase, informon INA.

Dëshmitë e Associated Press tregojnë se Ukshini ishte bartës i luftës dhe se njeriu që sqaron arsyet e daljes në mal. Në një periudhë të luftimeve të para, ndodhën edhe devijimet e para që u reflektuan përmes komunikatave të UÇK-së.

Videot më posht dëshmojnë se kush ishte Ukshini – i njohur si komandant Sokoli, që sot është në mesin e të dënuarve për rastin e “Lagjes së Trimave” në Kumanovës të 9 majit të 2015.(INA)

https://fb.watch/bczKYn5fgJ/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ