Komandanti ukrainas “zbulon” planet “e fshehura” të Moskës

ina-online
ina-online

26 Gusht, 2023

Forcat e Moskës po rigrupohen në pjesët e okupuara të Ukrainës lindore përpara një ofensive të re, ka thënë një komandant i lartë ukrainas.

“Pas një muaji luftimesh të ashpra dhe humbjeve të konsiderueshme në drejtimet Kupiansk dhe Lyman, armiku po rigrupon forcat dhe mjetet e tij, duke hedhur në të njëjtën kohë brigada dhe divizione të sapoformuara nga territori i Federatës Ruse”, shkroi në Telegram gjeneralkoloneli Oleksandr Syrskyi. .

Syrskyi, i cili është komandanti i forcave tokësore të ushtrisë ukrainase, tha se qëllimi kryesor i këtyre masave ishte “rritja e nivelit të potencialit luftarak dhe rifillimi i operacioneve aktive sulmuese”.

Megjithëse ai nuk dha detaje të mëtejshme mbi rigrupimin, ai tha se forcat vazhduan artilerinë e rëndë, granatimet me mortaja dhe sulmet ajrore.

“Në kushte të tilla, ne duhet të marrim menjëherë të gjitha masat për të forcuar mbrojtjen tonë në linjat e kërcënuara dhe për të avancuar aty ku është e mundur,” tha ai.

Autoritetet rajonale në Ukrainë njoftuan një evakuim të detyrueshëm të civilëve nga afër frontit Kupiansk në fillim të këtij muaji për shkak të bombardimeve të përditshme ruse.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

IMG_5594

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

armet serbe ne veri

Snajperisti i Policisë së Kosovës ia dëmtoi armën kryesore grupit terrorist në veri (FOTO)

kurti rama

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Këshilltarja e Kurtit acarohet me Ramën: Hesht! Kërkesa të tilla i bën vetëm Serbia

Peter Stano

Reagimi i ashpër i BE-së: Qëndrimi i BE-së është i qartë, të dielën u krye sulm terrorist në Kosovë – përgjegjësit të dalin para drejtësisë

vucic radoicic petkovic

Gazeta gjermane: Pas sulmit terrorist në Kosovë fshihet njeriu më i besuar i Vuçiqit

INFO

NA NDIQ