Kombësia jo të shënohet në çertifikata, Gjykata Kushtetuese pranon nismën e “Levicës”

ina-online
ina-online

28/02/2024

Gjykata Kushtetuese anuloi sot Udhëzimin për mbajtjen e librave amzë, që parashikonte që në çertifikatat e qytetarëve të shkruhet edhe kombësia (nacionaliteti).

Nisma për anulimin e këtij udhëzimi ishte bërë nga partia E Majta (Levica). Me anulimin e tij, qytetarët nuk do të duhet të deklarohen se si ndihen, pra në dokumentet nga Librat Amë nuk do të thuhet se çfarë kombësie i përkasin.

Direktiva për mbajtjen e librave amë, e cila parashikonte shprehjen e kombësisë gjatë nxjerrjes së dokumenteve është nënshkruar nga ministri i Drejtësisë, Krenar Loga, në fund të majit 2023.

Ministria e Drejtësisë tha se me këtë udhëzim do ti jepej fund problemit të deklarimeve të rreme të përkatësisë etnike, gjatë punësimit dhe keqpërdorimit të balancuesit për përfaqësim të drejtë etnik në institucione të caktuara. Qindra qytetarë maqedonas duke u deklaruar si shqiptarë, turq, rom dhe komunitete tjera kanë përfituar punësimet përmes konkurseve të hapura ku kërkohej punësimi i pjesëtarëve të komuniteteve tjera jomaqedonas. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ