KOMBËTARJA E BEFASIVE – Nga goli më i shpejtë i Bajramit e deri te tifozët fantastik

Picture of INA
INA

26/06/2024

Mediumi prestigjioz britanik Reuters i ka kushtuar një analizë të veçantë Kombëtares së Shqipërisë dhe rrugëtimit të saj në Euro 2024, të cilin e konsideron si surprizën më të bukur të Kampionatit Evropian që po zhvillohet në Gjermani, të paktën deri në këto momente. Reuters ka përgëzuar edhe tifozët kuqezi.

Kombëtarja e Shqipërisë mbylli aventurën në Kampionatin Evropian ‘Gjermani 2024’, duke përfunduar e katërta në Grupin B, me vetëm një pikë. Kuqezinjtë në tri ndeshjet e grupeve humben nga Italia me rezultat 2-1, barazuan 2-2 me Kroacinë dhe në fund u mposhten 1-0 nga Spanja.

Megjithatë, mediumi Reuters e ka përgëzuar Kombëtaren e Shqipërisë dhe tifozët kuqezi, duke i cilësuar si befasia e Euro 2024.

Më poshtë keni artikullin nga Reuters

Shqipëria po kthehet në shtëpi si e fundit në grupin e tyre në Euro 2024 me vetëm një pikë, por këto fakte të zhveshura nuk tregojnë asgjë për kontributin e tyre të shkëlqyeshëm në turne në betejat pasionante ‘David-dhe-Goliath’ kundër tri prej ekipeve më të mirëve të turneut.

Me Shqipërinë skuadrën e dytë të renditur më poshtë në Gjermani dhe përballë kampionëve në fuqi, Italisë në ndeshjen e tyre hapëse, trajneri brazilian Sylvinho nuk mund ta imagjinonte kurrë në ëndrrat e tij më të çmendura se sa mirë do të fillonte turneu i dytë i madh i Shqipërisë.

Nga vërshëllim e parë, Shqipëria bëri tre pasime, Italia gaboi një rivënie dhe Nedim Bajrami u hodh për të goditur topin në vetëm 23 sekonda për golin më të shpejtë në Evropian.

Një delir në mesin e dhjetëra mijëra tifozëve të veshur me të kuqe në Dortmund, kaos në lokalet dhe shtëpitë e kryeqytetit shqiptar, Tiranë – dhe një moment i pavdekshëm për kombin krenar ballkanik.

Italia më pas shënoi dy gola, por Shqipëria i mbajti nën presion deri në fund, për pak sa nuk barazoi në fund, duke sjell duartrokitje në stadium dhe duke ngritur vetullat në mbarë botën për një ekip që askush nuk i kishte dhënë shpresë.

Kundër Kroacisë në ndeshjen e radhës të Grupit B, Shqipëria i emocionoi sërish tifozët e saj pasi sfidoi shanset për të barazuar 2-2 me një gol në sekondat e fundit në një nga ndeshjet më pulsuese të turneut deri më tani.

Ata ishin më të përmbajtur në ndeshjen e tyre të tretë, një humbje e ngushtë 1-0 nga Spanja, por gjithsesi i dhanë kundërshtarëve të tyre të shquar shumë momente të pakëndshme nëpërmjet Jasir Asanit dhe Kristjan Asllanit.

‘Shumë krenar’

“Në përgjithësi do ta konsideroja një paraqitje pozitive në këtë turne. Gjithçka është e mundur në futboll dhe, me pak fat, ne mund të kishim bërë më shumë”, tha kapiteni i Shqipërisë, Berat Gjimshiti.

Sylvinho, i cili solli kolegun brazilian Doriva dhe argjentinasin Pablo Zabaleta për të punuar përkrah tij në Tiranë, nuk ishte penduar.

Ai foli emocionalisht se si ekipi i tij i ri dhe i papërvojë ishte përmirësuar gjatë një viti e gjysmë në krye të tij dhe u bë krenar në një grup të frikshëm që i kishte dhënë netë pa gjumë paraprakisht.

“Kur kthehemi gjashtë muaj më parë, shumë njerëz mendonin se do të pranonim tre, katër ose pesë gola në çdo ndeshje. Nuk ishte kështu. Kemi arritur të garojmë kundër tre kombëtareve të mëdha”, deklaroi Sylvinho.

Federata ambicioze e futbollit e Shqipërisë shpreson që përvoja në Gjermani t’i shërbejë për të mirë në të ardhmen, me paraqitje më të rregullta në fazat finale.

Një gjë për të cilën mund të jenë të sigurt është mbështetja e jashtëzakonshme.

Shumë ishin të befasuar kur panë shqiptarët në numër më të madh se italianët në ndeshjen hapëse, dhe kjo vazhdoi gjatë gjithë kohës, zhurma dhe ngjyra e tifozëve përputheshin me numrin e madh të tyre.

Disa erdhën nga shtëpia, disa nga diaspora globale shqiptare.

“Nëse ka pasur një trofe për tifozët, atëherë ne tashmë e kemi fituar atë”, tha Faton Shkodra, 33 vjeç, duke kërcyer në një shatërvan me miqtë në Hamburg pas ndeshjes me Kroacinë, i mbështjellë me flamuj të kuq me simbolin kombëtar të shqiponjës dykrenare të zezë.

“Ne jemi shumë krenarë për lojtarët tanë, ata janë shumë krenarë për ne”, përfundoi ai.

TË FUNDIT
21 orë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024
22 orë
Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024
23 orë
Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët
2 ditë
Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja
2 ditë
Finalja e Berlinit më 14 korrik, Southgate: Ndaj Spanjës duhet të jemi perfektë, që të ngremë trofeun

ME TE LEXUARA

23 orë
Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët
22 orë
Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024
21 orë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

LEXO MË SHUMË

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia-780x439

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

angli spanje

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

sulmues

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

Anglia kane

Finalja e Berlinit më 14 korrik, Southgate: Ndaj Spanjës duhet të jemi perfektë, që të ngremë trofeun

coman-bajern-psg-

Luajti vetëm 15 minuta në Euro 2024, ylli i Francës po mendon pensionimin nga kombëtarja

euro 2024 gjermani

Zbulohet gjyqtari që do të vendosë drejtësi në finalen e “Euro 2024”

Luis de la Fuente

“Euro 2024”, De la Fuente: Na pret një finale e furishme Spanjë-Angli

Jurgen Klopp

SHBA-të me plan të qartë për Botërorin 2026, gati oferta për trajnerin e madh gjerman

INFO

NA NDIQ