Kombëtarja mposhtë Azerbejxhanin, me fitore drejt EURO 2024

Picture of ina-online
ina-online

07/06/2024

Shqipëria ka arritur një fitore tjetër bindëse në testin e dytë miqësor në Hungari duke mundur 3-1 Azerbajxhanin.

Sfida nisi mjaft mirë për të besuarit e Sylvinhos, me Nedim Bajramin që kaloi në avantazh kuqezinjtë që në minutën e 12’ me anë të një supergoli.

Të dyja skuadrat ishin kërkuese gjatë gjithë takimit, teksa spektakli i vërtetë ndodhi vetëm në 10 minutat e fundit të takimit.

Ishte Rey Manaj i cili dyfishoi shifrat në minutën e 81’ dhe 6 minuta më pas Qazim Laçi shënoi dhe golin e tretë. Pas një pakujdesie në mbrojtje, azerët gjetën golin e nderit me anë të Gurbanli në minutën e 90’.

Kështu Shqipëria shkon e karikuar në Europianin e Gjermanisë pas dy fitoreve në miqësore, teksa pas 8 ditësh do të ketë testin e parë të vërtetë përballë Italisë në Dortmund.

REZULTATI:
Shqipëri 3-1 Azerbajxhan
Bajrami 12′, Manaj 81′, Laçi 87′ / Gurbanli 90′

TË FUNDIT
44 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
3 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
4 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?