Çfarë keni bërë për kombin shqiptar në Sanxhak?

Picture of ina-online
ina-online

17/09/2023

shkruan: Armina Nuraj

Disa njerëz e bëjnë këtë pyetje në komente, kështu që unë duhet të përgjigjem në detaje.
Unë jam dikush që nuk më pëlqen të lavdëroj veten, por kur njerëzit më “detyrojnë”, më duhet.

​Kur e nisa gjithë këtë nga mosha 15 vjeçare “e vegjël, fëmijë”, gjendja në Sanxhak ishte e tillë që kishte urrejtje të Sanxhakut ndaj popullit nga Kosova, për shkak të propagandës serbe.Kur fillova të merrem me këtë punë, që në moshën 15-vjeçare, kam hasur edhe njerëz që shanin nënën shqiptare dhe sot janë më shumë shqiptarë se unë.

Si një fëmijë 15 vjeç që ishte ende në zhvillim, luftova me veten deri në atë pikë sa doja të vrisja veten, sepse isha i “rrethuar” nga të gjitha anët me fjalë të shëmtuara.

Kanë kaluar pak kohë, kam vënë se situata po përmirësohet, njerëzit tashmë e kanë pranuar atë që them dhe kanë filluar të interesohen pak më shumë për të kaluarën e tyre dhe të kaluarën e Sanxhakut në përgjithësi.Kontakti mes vëllezërve nga Sanxhaku dhe nga Kosova tashmë ka filluar të zgjerohet dhe përmirësohet, sepse gënjeshtrat e Serbis për njerëzit nga Kosova kanë filluar të “bien” në ujë.

Në vitin 2015. vendosa të jem e parë nga Sanxhaku që të bëj një foto në qendër të Pazarit e Ri me flamurin shqiptar, pas 80.viteve.Me këtë kam inkurajuar edhe të tjerët që rinia e Sanxhakut nisi në të njëjtën rrugë.

Në vitin 2017. kam organizuar një protestë kundër policisë serbe dhe torturave të tyre kundër popullit në Sanxhak, në qytetin e Tutinit, ku, besoni apo jo, u mblodhën rreth 10.000 njerëz. Ku fola hapur për torturat e policisë serbe ndaj shqiptarëve të pafajshëm në Kosovë.Ishte një hit i vërtetë ku njerëzit tashmë kishin filluar të ndjenin lirinë.Filluan të dëgjoheshin këngë shqipe, populsia e Sanxhakut filluan të lidhen me popullin e tyre n Kosovë.

Tani të shohësh flamurin shqiptar kur bëhen dasma është bërë gjë normale sepse populli ka filluar të çlirohet.

Kur fillova kursin falas të gjuhës shqipe një muaj më parë n shtepi tem, ishin vetëm 3 pjesëmarrës, tani kam 17 fëmijë.
Unë nuk jam mësuesja e gjuhës shqipe, nuk e di vetë shqipen mirë, por atë që di dua t’ua mësoj edhe atyre, këtë e kam nisur për t’ua afruar gjuhën të rinjve të Sanxhakut që ata të munden me pas një marrëveshje me vëllezërit dhe motrat e tyre.

Nuk jam as politikan, as shenjtor që të kthej diçka çka kena humbur para 100.vite, por atë që mundem e bëj me zemër dhe jo për interesa personale.

​Askush nuk duhet të interesohet për atë që bëj dhe si e bëj. Nëse jeni kaq të interesuar, ndihmoni fëmijët e Sanxhakut të studiojnë në Kosovë falas. Dhe jo që ju të jeni “të zgjuar” dhe të shqetësoheni nëse unë po e bëj mirë punën time apo jo. Më besoni, që nga mosha 26-vjeçare kam bërë më shumë se çdo politikan nga dy shtetet tona”.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
3 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
5 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
8 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
1 ditë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
8 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
23 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë
8 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

INFO

NA NDIQ