Kombinim i shenjtë: Real Madridi dhe Liga e Kampionëve

Picture of ina-online
ina-online

02/06/2024

Historia duket se asnjëherë nuk do të ndryshojë…

Real Madridi ngriti në qiell trofeun e Ligës së Kampionëve për të 15-ën herë, në vitin që ata vuajtën më së shumti.

Por, emri i këtij kompeticioni vlen shumë për “Los Blancos”. Këta të fundit po ashtu vuajtën shumë mbrëmë ndaj Borussia Dortmundit, por, sërish ia dolën dhe morën fitoren.

Është diçka e shenjtë. Diçka e mbinatyrshme kur Dani Carvajal del në skenë dhe shënon, madje me kokë…

Borussia Dortmund bëri një sezon shumë të mirë, dhe e nisi mbarë finalen e madhe të Londrës, por nëse i çon dëm disa raste të mira shënimi, atëherë situata komplikohet.

Atëherë, kur je më së shumti në rehati, Real Madridi të dënon. Të prek në pikën e dobët, e më nuk do të arrish të kthehesh në lojë. Të paktën, kështu ka ndodhur në 6 finalet e fundit të klubit mbretëror në këtë kompeticion.

Real Madridi dhe Liga e Kampionëve, një kombinim i shenjtë, një historike romantike si në librat e Jane Austen.

Dhe, asnjëherë nuk është rastësi. Që nga 1/8 e finales e përtej, ndoshta ishte ekipi që luajti më se keqi, mirëpo Real Madridi gjithmonë arrin të fitojë. Gjithmonë!

Duke nisur nga sezoni 1955/56 e deri në ditët e sotme, ky klub ka shkruar historinë e tij me shkronja të arta në Ligën e Kampionëve.

Ky kompeticion u përket atyre. Çdo lojtar që nënshkruan me Real Madridin, automatikisht e mëson se çfarë rëndësie ka kjo garë për madrilenët.

Të pangopur. Katër lojtarë me 6 tituj të Ligës së Kampionëve në emrin e tyre, dhe ende duket se janë të uritur për të fituar edhe edicionin e ardhshëm.

Këtë po e thotë edhe Florentino Perez, i cili menjëherë pas ndeshjes mbrëmë tha se jemi në ‘gjah’ për të 16-tin.

Si mund t’i mposhtësh këta lojtarë, që hanë, pinë e mendojnë se si të fitojnë edhe një herë Ligën e Kampionëve?

Këtë sistem që e ka aplikuar Florentino Perez në kokat e tyre është shumë i frikshëm për kundërshtarët, sepse në përballje ndaj Realit duhet të përgatitën dy-tri herë më shumë se ndaj çdo kundërshtari tjetër. Kjo për faktin, se përveç fushës, ata duhet t’i mposhtësh edhe mentalisht, sepse aty qëndron pika e tyre më e fortë. Fuqia në mendjet e tyre për mos t’u dorëzuar deri në fishkëllimen e fundit. E kemi parë në disa raste, duke nisur nga Sergio Ramos më 2014, e deri te Joselu më 2024.

15 herë kampion të Ligës së Kampionëve. 8 më shumë se vendi i dytë në listë. Është baras me trofe me komplet Premier League. Ka më shumë se Serie A bashkë. Ka lojtarë që ia kalojnë me trofe Barcelonës, e janë baras me Liverpool e Bayern Munchen…

Siç thotë Alvaro Arbeloa në një dokumentar të Real Madridit: “Kur të gjithë mendojnë se Real Madridi është i rënë për toke, atëherë ne shkojmë dhe e fitojmë Ligën e Kampionëve”. /Bota Sot

TË FUNDIT
26 minuta
Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA
26 minuta
Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë
51 minuta
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
53 minuta
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
2 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

ME TE LEXUARA

2 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
53 minuta
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
16 orë
Sot dy ndeshje në Euro 2024: Vëmendja tek sfida Zvicër – Gjermani
51 minuta
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
15 orë
8 ndryshime në formacion, mësoni si do të luajë Spanja ndaj Shqipërisë
26 minuta
Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë
15 orë
Uragan kuqezi për të mposhtur Spanjën, Shqipëria ‘fiton’ me tifozët (Numri)
26 minuta
Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA

LEXO MË SHUMË

xhaka zvicer

Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA

spaleti

Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

xhaka gjermani

Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

Skoci Hungari

Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

zvicer gjermani

Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare

mirlind daku

UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës

ardian kozniku

Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën

tifozet kombetarja

Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

INFO

NA NDIQ