Komisioni Evropian “shuplakë” Maqedonisë për ndryshimin e Kodit Penal

Picture of INA
INA

13/09/2023

Komisioni Evropian shprehet i shqetësuar për ndryshimet në Kodin Penal të Maqedonisë së Veriut.

Në reagim theksohet se ndryshimet janë miratuar me urgjencë dhe duke keqpërdorur flamurin evropian.

Sipas Komisionit Evropian, ndryshime të tilla do të ndikojnë drejtpërdrejt në rritjen e veprave të korrupsionit të nivelit të lartë si dhe vjetërsimin e lëndëve.

Me ndryshimet në Kodin Penal, të cilat u miratuan javën e kaluar me procedurë të shkurtuar, janë ulur dënimet për zyrtarët dhe nëpunësit publikë për keqpërdorim të pozitës zyrtare, si dhe është ulur edhe afati i parashkrimit.

Në reagimin thuhet se Maqedonia e Veriut duhet të jetë e përkushtuar në promovimin e sundimit të ligjit dhe luftimin e mosndëshkimit. (INA)

TË FUNDIT
57 minuta
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
1 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
3 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
3 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

ME TE LEXUARA

7 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
14 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?
14 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
3 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
14 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
3 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

LEXO MË SHUMË

IMG_3171

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

IMG_3172

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

IMG_3170

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

IMG_3171

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

IMG_3144

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ