Komisioni Hetimor për Onkologji: Filipçe pretendon se Vasev ka qenë profesionist i lartë mundet ta kryej hetim mbi të

INA
INA

17/10/2023

Komisoni hetimor për rastin e Klinikës së Onkologjisë ka vazhduar sot punën me dëgjimin e ish-ministri të shëndetësisë Venko Filipçe.

Kryetarja e Komisonit Rashela Mizrahi e pyet ish-ministrin Filipçe nëse drejtori i klinikës Niko Vasev ka punuar me etikë, ku Filipçe u përgjigj se bëhet faj për një profesionist të lart i cili i ndihmonë çdo personi, nëse dikush dyshon për këtë se ai ka kryer vepër penale, mundet ta kryej hetim mbi të.

Pas Filipçes, sot para anëtarëve të komisionit duhet të dëgjohet edhe ministri aktual i shëndetësisë, Fatmir Mexhiti.

Deri tani, ministri i punëve të brendshme Oliver Spasovski dhe ish-ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, kanë folur Komisionit Hetimor, i cili duhet të përcaktojë përgjegjësinë politike për skandalin klinikës Onkologjike.

Në këtë rast, prokuroria Publike po kryen hetime dhe grupe pacientësh dhe familjarësh të të vdekurve nga kanceri po protestojnë duke kërkuar llogari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ