Komisioni për Diskriminim do ta ndjek mënyrën e re paraqitjes së vendimeve të izolimi në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Komisioni për parandalimin dhe mbrojtje nga diskriminimi sot kishte takim me Inspektoratin Shtetëror Shëndetësor pas paralajmërimin se emrat e pacientëve me COVID-19 do të publikohen bashkërisht me adresat.

Në takim përfaqësuesit e Inspektoratit theksuan se sistemi për paraqitjen e vendimeve për izolim është vjetërsuar dhe kjo krijon probleme në praktikë. Ata theksuan se janë shqyrtuar pjesa më e madhe e opsioneve për veprim më efikas dhe se në bashkëpunim me IT kompaninë, është diskutuar edhe për një sistem të ri elektronik për paraqitjen e vendimeve për izolim.

Gjatë krijimit të këtij sistemit, nga inspektorati theksuan se janë konsultuar me profesorë të fakulteteve juridike dhe ekspertë nga Agjencia për mbrojtje të të dhënave, që do të thotë se sistemi do t’i parasheh ligjet për mbrotjje të të dhënave.

Në fund të takimit u konstatua nga dy palët se do të jenë në komunikim të vazhdueshëm me qëllim që të parandalojë diskriminimin me publikimin dhe paraqitjen e vendimeve për izolim.

Komisioni do t’i ndjek hapat që kanë të bëjnë me zgjidhjen e këtij problemi dhe nëse nuk ka elemente për diskriminim do ta mbështesë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ