Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së kërkon zgjedhje të parakohshme deri në fund të këtij viti

Picture of ina-online
ina-online

21/08/2023

Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së shprehu mirënjohjen për kohezionin e grupit parlamentar sepse tregoi se respekton vullnetin e popullit dhe është kundër, siç shprehen nga kjo parti, ndryshimeve kushtetuese të imponuara, ndërsa nga kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi kërkoi që të mos keqpërdorë Rregulloren. të procedurës.

“Lusim Talat Xhaferin që të mos abuzojë me Rregulloren. Duhet të mundësojë marrjen e vendimeve pavarësisht nëse i pëlqejnë apo jo qeverisë vendimet. Gjëja e tretë që konkludoi KI është se kjo qeveri është e delegjitimuar dhe nuk i sjell zgjidhje ekonomisë, pensionistëve. Prandaj besojmë se rrugëdalja do të ishin zgjedhjet e parakohshme parlamentare gjatë këtij viti. Duhet të vendoset me konsensusin e të gjitha partive politike, të bëhen ndryshimet dhe plotësimet e nevojshme në Kodin Zgjedhor dhe të shkojmë në zgjedhje. Populli duhet të jetë në gjendje të marrë vendim për zgjidhjen e kësaj gjendje problematike – tha Antonio Milloshoski nga Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së.

VMRO-ja do të vazhdojë me të gjitha mjetet demokratike të përpiqet të shkaktojë zgjedhje të parakohshme parlamentare, por që të mos jetë proces i mbivotimit.

“Duhet të jetë një proces i pajtimit të ndërsjellë në të cilin të gjithë faktorët politik dhe ekonomik duhet t’i mbështesin zgjedhjet, për të ofruar program për dalje nga kriza politike dhe ekonomike që solli kjo qeveri në Maqedoni”, shtoi Milloshoski.

Partia thotë se Rregullorja e Punës është shumë e qartë, kur votohet për zgjedhjen e Qeverisë, për ndryshimin e Kushtetutës apo interpelancës, simpatitë politike nuk duhet të jenë faktor vendimtar nëse do të merret apo jo vendimi.

“Duhet të hidhet në votim menjëherë dhe të shihet se nuk ka shumicë për të hapur Kushtetutën. Besojmë se fakti që BDI-ja dhe LSDM-ja manipuluan se kishin shumicë nuk duhet të jetë argument për të penguar vendimin parlamentar” theksoi ai.

TË FUNDIT
31 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
39 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

1 ditë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
10 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
2 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
1 ditë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
5 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
1 ditë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
5 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ