Komiteti i Helsinkit kërkon të shkarkohet drejtori i cili ka lejuar diskriminimin ndaj Ëmblës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut në Maqedoni duke reaguar ndaj bojkotimit të prindërve që nuk kanë dashur fëmijët e tyre të mësojmë me 11 vjeçaren Ëmbla me sindromë doun u shpreh se përgatit parashtresa në disa institucione ku do të kërkohen nga Komuna e Gostivarit të shkarkojë drejtorin e shkollës,

“Peticioni i prindërve kundër një fëmijë me sindromë doun është humbja më e re e shoqërisë sonë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet mes nesh. Paragjykimet mbizotëruan mbi parimet bazë të solidaritetit dhe empatisë. Udhëheqësia e shkollës në Gostivar me veprimet e tyre është kyç me diskriminatorët në vend që të mbrojë një fëmijë”, thonë nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut.

Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Inspektoratit Shtetëror kërkojnë që të kryejnë kontroll në shkollë për t’i ndërmarrë masat për ta mbrojtur Ëmblën si dhe të sigurojnë kushte për atë.

Sipas Komitetit të Helsinkit, sanksionet dhe përgjigja institucionale janë të domosdoshme, por nuk mjaftojnë për t’i hequr praktikat diskriminuese ndaj personave me aftësi ndryshe dhe se duhet ndërgjegjësim ndaj kuadrit.

TË FUNDIT
40 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
46 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
47 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
10 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
1 ditë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
1 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
10 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ