Komiteti i Helsinkit kërkon të shkarkohet drejtori i cili ka lejuar diskriminimin ndaj Ëmblës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Shkurt, 2022

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut në Maqedoni duke reaguar ndaj bojkotimit të prindërve që nuk kanë dashur fëmijët e tyre të mësojmë me 11 vjeçaren Ëmbla me sindromë doun u shpreh se përgatit parashtresa në disa institucione ku do të kërkohen nga Komuna e Gostivarit të shkarkojë drejtorin e shkollës,

“Peticioni i prindërve kundër një fëmijë me sindromë doun është humbja më e re e shoqërisë sonë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet mes nesh. Paragjykimet mbizotëruan mbi parimet bazë të solidaritetit dhe empatisë. Udhëheqësia e shkollës në Gostivar me veprimet e tyre është kyç me diskriminatorët në vend që të mbrojë një fëmijë”, thonë nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut.

Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Inspektoratit Shtetëror kërkojnë që të kryejnë kontroll në shkollë për t’i ndërmarrë masat për ta mbrojtur Ëmblën si dhe të sigurojnë kushte për atë.

Sipas Komitetit të Helsinkit, sanksionet dhe përgjigja institucionale janë të domosdoshme, por nuk mjaftojnë për t’i hequr praktikat diskriminuese ndaj personave me aftësi ndryshe dhe se duhet ndërgjegjësim ndaj kuadrit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Përçarja e BDI-së, për interesa personale apo për idealin e ish-UÇK-së?

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me presidenten Osmani dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ