Kompania e njohur gjermane këtë vit hap 13 mijë vende të reja pune

ina-online
ina-online

06/02/2024

Kompania gjermane “Lufthansa” ka njoftuar se planifikon këtë vit të hap rreth 13,000 vende pune, afërsisht i njëjti numër i njerëzve që punësoi vitin e kaluar.

Pas shitjes së filialit të kateringut LSG, ky koncern punëson rreth 95,000 njerëz në mbarë botën. Këtë vit po kërkon 3500 ekuipazh të tjerë për në kabinë, 1000 ekuipazh fluturimi, 3000 teknikë dhe 1000 specialistë IT.

Shumë vende pune për personelin tokësor do të krijohen gjithashtu në aeroportet e Mynihut dhe Frankfurtit.

” Rreth dy të tretat e ofertës janë kompensim për vendet e punës që Lufthansa mbylli gjatë pandemisë dhe një e treta janë të reja. Shqetësimi fokusohet në të qenit një punëdhënës i mirë”, thekson menaxheri i burimeve njerëzore Michael Nigemann.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski: Temperaturat e larta ditore do të ndikojnë në faturat e ngrohjes

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

INFO

NA NDIQ