Kompania me licencë të rreme fitoi 90 tenderë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2022

Një kompani për mirëmbajtjen e ashensorëve ka arritur të marrë deri në 90 tenderë nga institucionet shtetërore për mirëmbajtjen e ashensorëve, pa certifikatë të vlefshme pune. Komisioni për Anti-korrupsion thotë se kompania jo vetëm që në aplikimet e sak ka dorëzuar certifikatë të rreme të standardit ISO, por ka falsifikuar dhjetëra nënshkrime nëpër dokumentet e saj. Anëtari i këtij komisioni, Vlladimir Georgiev, tha se situata u zbardh në rastin e përpjekjes së kësaj kompania për të fituar tender në Spitalin e Qytetit të Shkupit. Kompania kishte falsifikuar lejet, sikur ato të ishin të akredituara nga një kompani tjetër në Shkup, por me qendër në Kroaci. Pas kontaktimit me kompaninë nga Kroacia, i pa qartë se lejet e dhëna në Shkup ishin falsifikim i pastër, shkruan Alsat.

“Pas kontaktit me drejtorin e kompanisë nga Kroacia, kërkuam informata shtesë, ku na konfirmoi se të gjitha certifikatat ISO që janë përdorur për pjesëmarrje në tenderin e shpallur nga Spitali i qytetit në Shkup janë të falsifikuara. Në kontrollin e sistemit për furnizime publike, po ashtu, mund të konfirmohet se në periudhën nga vitit 2018 deri në vitin 2022 ky operator ekonomik që ka përdorur certifikatë ISO ka marrë rreth 90 tenderë për servisimin, montimin dhe furnizim me ashensorë, duke përfituar pasuri, tha Vlladimir Georgievski, anëtar i Anti-Korrupsionit./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ