Kompania nga Kosova lidere e tregut të karburanteve të avionëve në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

02/07/2024

Kompania “Ex-Fis” , pas disa vitesh përpjekjesh, mori primatin e furnizuesit të karburantit të avionëve në Maqedoninë e Veriut.

Kompania është regjistruar nga pronari me të njëjtin emër nga Kosova në vitin 2013, dhe licencën e parë për tregtimin e karburantit të avionëve e ka marrë në vitin 2016, por viti i parë aktiv i operimit ka qenë viti 2023.

Selia, si dhe magazinat për dispenzimin e këtij karburanti të “Ex-Fis” janë të vendosura në aeroportin e Shkupit,shkruan Faktor, përcjell INA.

Të ardhurat e vitit të kaluar ishin 20 milionë euro nga shitja e karburanteve të avionëve, ndërsa fitimi është 800.000 euro.

Menaxheri është Fatbardh Muharemi, ekonomist i diplomuar nga Kosova. Numri i 15 punëtorëve të regjistruar u rrit me 200 për qind në një vit. Licenca e kësaj kompanie është për “transport dhe tregti me shumicë të karburantit të avionëve (JET A-1)”.

Deri më tani, i vetmi furnizues i njohur publikisht i karburantit të avionëve në vend ishte Makpetrol. Tre muaj më parë, gjatë publikimit të pasqyrës vjetore të të ardhurave, shoqëria aksionare nënvizoi se ka një rënie të të ardhurave në vitin 2023 për shkak të uljes së shitjeve të gazit natyror dhe karburantit të avionëve.

“Ex-Fis” është gjithashtu importuese e derivateve në vend dhe me aktivitetin e saj merr pjesë me rreth 1.5 për qind në totalin e importit të të gjitha llojeve të karburanteve në vend. (INA)

TË FUNDIT
8 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

19 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
16 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ