Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

Picture of ina-online
ina-online

18/06/2024

Kompanitë farmaceutike tashmë janë bizneset më fitimprurëse në botë, por edhe në Maqedoninë e Veriut. Ky biznes tashmë po qarkullon miliarda euro në mbarë globin sidomos me shpërthimin e pandemisë së fundit, përcjell INA.

Sipas një analize të portalit Faktor, në vend ky biznes po qarkullon miliona euro dhe se në krye janë tre kompani kryesore farmaceutike.

Në vendin e parë është Zegin Farm që gjatë 2023 ka pasur të ardhura 60,6 milionë euro, me fitim të deklaruar prej 1,4 milion eurove.

Në vendin e dytë është Eurofarm me të ardhura 42.7 milionë euro të qarkulluara gjatë 2023 me një fitim të deklaruar prej afër 400 mijë euro. Në vendin e tretë është kompania “Barnatorja Ime” me qarkullim prej 41.2 milionë euro. Pas tyre vijojnë kompanitë e tjera me qarkullime njëshifrore në këtë biznes. (INA)

TË FUNDIT
52 sekonda
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
2 minuta
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
8 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
5 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
21 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
7 orë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

LEXO MË SHUMË

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

rijad shaqiri

“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

INFO

NA NDIQ