Komuna e Çairit dhe ajo e Ferizajit promovojnë efikasitetin energjetik në 8-të institucione

ina-online
ina-online

9 Shtator, 2023

Në kuadër të Programit të European Union in Kosovo për Bashkëpunim Ndërkufitar IPA CBC Programme Kosovo – North Macedonia 2014 – 2020, Projekti #CBCEcoKid përbashkoi sinergjitë e Komuna Çair dhe Komuna e Ferizajt e të BSC Kosovo për të promovuar efiçiencën e energjisë në #8 institucione publike arsimore përmes instalimit të sistemeve fotovoltaike dhe vendosjes së poçave efiçientë:

8 sisteme fotovoltaike të instaluara.

8,700 nxënës kanë përfituar nga ky projekt

2,745 poça efiçientë të instaluar

193.9 kilovat/orë të prodhuara dhe deri në 30% më pak kosto financiare.

240 ton në vit më pak – afërsisht sa 200 pemë të mbjellura në vit.

3 pemë të mençura të instaluara në hapësira publike promovojnë teknologjinë e gjelbër në komunat partnere.

200+ nxënës kanë marrë pjesë në 2 gara ndërkufitare në energjinë efiçiente.

Bashkohuni në rrugëtimin tonë për një të ardhme më të gjelbër!

#EuropeanUnion #ipacbc #çair #ferizaj #bsckosova

#ShfkHasanPrishtina #ShfkImriElezi #ShfkLiria #kopshtiBorëbardha

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ