Komuna e Çairit përkujton viktimat e masakrës së Srebrenicës (FOTO)

Picture of INA
INA

11/07/2024

Komuna e Çairit dhe Komuniteti boshnjak sot kanë përkujtuar viktimat e masakrës së Srebenicës , ku 29 vite më parë, janë vrarë në mënyrën më mizore mbi 8300 civilë të pa mbrojtur.

Para Memorialit të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës në Parkun e Çairit, u bënë homazhe për viktimat, ndërsa nuk munguan as disa poezi kushtuar tyre, dhe më pas u shpalosen edhe disa piktura me domethënie për Srebenicës.

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, i cili mbajti fjalim para të pranishmeve, tha se ky memorial është i vetmi i llojit të tij jashtë territorit të Bosnjes, dhe siç tha, i dedikohet qëndresës epike të popullit boshnjak në përpjekjet shekullore për ekzistencë.

“Kjo ditë në vete ka dhimbje të hatashme, por ka edhe mburrje që ja kemi arritur të kemi një llojë të këtillë epitafi dhe vendi përkujtimor, ku ju komuniteti boshnjak bashkarishtë me ne, tani më katër vite me radhë po përkujtojmë gjenocidin e Srebenicës, dhe përmes këtij epitafi, jo vetëm një herë në vit, por çdo ditë, çdo herë që të kalojmë pran këtij simboli do të përjetojmë një copë mozaiku të dhimbjes boshnjake dhe përpjekjes së tyre për të ecur në histori”, ka deklaruar Visar Ganiu, kryetar i komunës së Çairit.

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

24 orë
Mickoski komenton “propozimin për kantonizimin e shtetit”: Janë tentime për prishjen e karakterit unitar të shtetit
5 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
1 ditë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
10 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
4 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
7 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
1 ditë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ