Komuna e Kumanovës: Nëse s’e pastroni borën para dyqaneve do të gjobiteni!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Përfaqësuesit e Inspektoratit për mbikëqyrje inspektuese – Inspektorati i Komunës së Kumanovës, ia kanë rikujtuar qytetarëve dhe pronarëve të dyqaneve (ndërmarrjeve) obligimi ligjor për pastrimin e borës para objekteve të tyre, me qëllim që lëvizja deri tek objektet, të jetë pa vështirësi dhe pengesa të cilat i krijonë bora, transmeton Gazeta Lajm.

Gjatë ditës, përfaqësuesit e Komunës do të inspektojnë dhe kontrollojnë, nëse po respektohet Ligji për pastrim publik. Nëse nuk respektohet i njëjti, sipas përfaqësuesve të Inspektoratit, do të pasojnë Vërejtje, njofton Gazeta Lajm.
“Në përputhje me Nenin 22 të Ligjit për pastrim public, në kushte dimërore gjatë reshjeve të borës, pronarët gjegjësisht shfrytëzuesit e Objekteve publike, janë të obliguar ta pastrojnë dëborën në ambijentet e hapura para objekteve publike.

Nëse në afat prej 3 orëve nuk pastrohet, nga momentin i dhënies së Vërejtjes, përfaqësuesit e Inspektoratit do të ndërmarrin masa penalizuese ndaj personave që nuk do ta respektojnë këtë obligim”, ka thënë Boban Bojkovski, udhëheqës i Sektorit për mbikëqyrje inspektuese.
Sipas Ligjit, gjobat për personat fizikë lëvizin prej 30 deri 50 euro, kurse ato për persona juridikë prej 50 deri 1000 euro.

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
4 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
24 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
1 ditë
Tragjedi e rëndë në Maqedoninë e Veriut, një grua me thikë vret burrin dhe vjehrrin e saj
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
21 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
1 ditë
Parlamenti do të vazhdoj seancën e katër, në rend dite raporti i AMTP për vitin2023
4 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ