Komuna e Strugës: Morëm garanci nga kryeministri për zgjidhjen e problemit me trajtimin e qenve endacakë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Morëm lajm shumë të mirë në lidhje me problemin, tashmë të ngritur në nivel shtetëror me trajtimin e qenve endacakë. Komuna e Strugës u bë nismëtare e zgjidhjes së kësaj çështjeje shumë delikate. Në fakt, morëm garanci nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili e ngriti këtë çështje në nivel më të lartë institucional, për ta zgjidhur në nivel kombëtar, shkruan në faqen zyrtare në Fejsbuk të Komunës së Strugës.

“Komuna e Strugës ka kërkuar vazhdimisht që ky problem të trajtohet në institucionet më të larta shtetërore, që nga Kryeministria dhe kabineti qeveritar e deri te agjencitë kombëtare me kompetencat ekskluzive ligjore. Zgjidhja e këtij problemi ka për nevojë intervenim shtetëror me të gjitha mekanizmat në dispozicion, që nga buxheti shtetëror, te instancat shtetërore e deri te projektet ndërkombëtare”, theksojnë nga vetëqeverisja lokale në Strugë.

Në publikimin shprehet falënderim ndaj kryeministrit Kovaçevski, si dhe të gjithë anëtarëve të Qeverisë, të cilët “iu qasën nismës sonë, që të zgjidhet njëherë e përgjithmonë ky problem shumë serioz”.

TË FUNDIT
25 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
19 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
18 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
19 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ