Komuna e Tetovës akuzon MASH-in: Mijëra nxënës ende nuk kanë libra

INA
INA

27/09/2023

Sektori i Arsimit i komunës së Tetovës ka akuzuar Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës (MASH) se e ka lënë Tetovën tërësisht pas dore. Një muaj pas fillimit të vitit të ri shkollor, në këtë rajon mungojnë rreth 45 mijë libra për nxënësit, prej tyre rreth 35 mijë në shkollat fillore dhe të tjerat në ato të mesme.

“Me dy shqiptar në të, Ministrin dhe zëvendës ministrin e arsimit, për fat të keq kujdesi për nxënësit dhe arsimin në përgjithësi ka dështuar. MASH duhet të ndjehet e turpëruar për mënyrën e saj të dështuar për të siguruar tekste shkollore për nxënësit e Tetovës. Situata e mungesës së teksteve shkollore në këtë komunë është qartazi mangësi kujdesi dhe përgjegjësie të kësaj ministrie ndaj arsimit dhe të ardhmes tonë”, tha Nazmi Dauti, komuna e Tetovës.

Ndërkohë Ministria e Arsimit dhe Shkencës arsyetohet se librat shpërndahen në faza., por pa sqaruar se kur do të përfundojë ky proces.

“Pas më shumë se një dekade, nxënësit e shkollave të mesme marrin tekste shkollore të reja në një numër të madh të lëndëve. Megjithatë, vetëm për në një periudhë 1 vjeçare, Komisioni i Teksteve Shkollore miratoi mbi 150 tekste shkollore për arsimin e mesëm, me fokus të veçantë në atë profesional, dhe këto tekste shkollore janë duke u shtypur dhe dorëzuar në faza”, thonë nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Ditë më parë në gjimnazin “Kiril Pejçinoviq” në Tetovë, për shkak të mungesës së madhe të teksteve shkollore, disa klasa bojkotuan mësimin, ndërsa protesta që prej një javë po paralajmërohen edhe nga prindërit e filloristëve në Tetovë. /Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall Kasami

Kasami: Ky pushtet nga frika e humbjes, ka vendosur të manipulojë zgjedhjet

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

Gashi: Pushteti po përgatit falsifikimin e zgjedhjeve, ne nuk do ta lejojmë këtë!

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

blerim sejdiu

Zhelinë/ Sejdiu ka penguar prerjen e druve nga një kompani private: Dëmtim brutal i natyrës

Trajanov

Trajanov propozon: Zgjedhje pa qeveri teknike dhe një Njësi Zgjedhore

Arben Taravari

Shfuqizimi qeverisë teknike, Taravari: Tendenca e VMRO-së është më shumë të mos ketë kryeministër shqiptar

INFO

NA NDIQ