Komuna e Zhelinës bëhet me Njësi të Zjarrfikësve, Kasami: Së shpejti edhe Tearca e Bogovina

Picture of INA
INA

07/06/2024

Komuna e Zhelinës bëhet me njësi të zjarrfikësve. Një pjesë e zjarrfikësve të Tetovës do të bëjnë kujdestari në komunën e Zhelinës, për të qenë më afër qytetarëve.

Komuna Zhelinës do të ketë njësitin e vetë, komuna e Tearcës do ta mbulojë dhe Jegunocin. Do të ketë njësitin e vetë edhe komuna Bogovinës, do të mbulojnë edhe komunën e Bërvenicës, ku në fazën e parë do të funksionojë vetëm me shërbim ditor. Do të mbulohet komplet rajoni i komunës së Zhelinës dhe me këtë besoj se do të arrimë me kohë të shpëtojmë pronat dhe jetët e njerëzve”, tha Bilall Kasami – kryetar i Tetovës.

“Për herë të parë komuna e Zhelinës bëhet me zjarrfikës dhe kërkesa e qytetarëve ka qenë e kamotshme që të behët me njësi zjarrfikësve, sidomos në vendet malore që për shkak të largësisë nga Tetovë nuk kemi arritur me kohë që të intervenojmë në rastet e paraqitura me zjarr”, dekalroi Blerim Sejdiu – kryetar i Zhelinës.

Sipas Avni Ametit, komandat i Njësisë kundër zjarrit të Tetovës, kjo njësi për momentin do të jetë 12 orë në dit në shërbim, ndërsa më pas duhet të jetë 24 orë. Gjithashtu kjo njësi do të intervenon edhe në aksidente në autostradën Tetovë-Shkup.

“Kjo pikë këtu do funksionon gjatë ditës nga ora shtatë e mëngjesit deri në shtatë të mbrëmjes, gradualisht do të funksionon edhe 24 orë. Siç u cek është edhe autostrada që lidh Tetovën me Shkupin që ndodhin shpesh aksidente të ndryshme”, tha Avni Ahmeti- Komandat i NJTKZ Tetovë.

Ndryshe Komunat rurale do të duhet të kontribuojnë financiarisht në njësinë kundër zjarrit, ndërsa për momentin harxhimet do i mbulon komuna e Tetovës.

TË FUNDIT
56 sekonda
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
18 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

ME TE LEXUARA

13 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
13 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
23 orë
Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?
13 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
18 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

LEXO MË SHUMË

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ