Komuna Mavrovë dhe Rostushë kërkon që të shpallet gjendje krize për shkak të pranisë së shtuar të arinjve

Picture of INA
INA

29/09/2023

Në bazë të konkluzioneve të arritura në një seancë e jashtëzakonshme të këshillit të komunës së Mavrovës dhe Rostushës, Komuna i ka dorëzuar Qeverisë informacion me kërkesë për shpalljen e gjendje krize në territorin e Komunës së Mavrovës dhe Rostushës.

Kjo është kërkuar pasi në gjashtë muajt e fundit është shpallur një prani e madhe e arinjve në territorin e kësaj komune.

Nga atje thuhet se i kanë marrë të gjithë të gjitha aktivitetet dhe masat të cilat janë nën kompetencat e tyre, me qëllim që të mbrojnë qytetarët e tyre. Është regjistruar prania e 160 deri në 180 kafshëve të kësaj specie.

“Gjithashtu i thërrasim Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Administrimit të Ujërave, Parkut Nacional të Mavrovës, QMK dhe të gjithë organet të cilët janë kompetentë ta zgjidhim këtë problem të madh me arinjtë dhe derrat e egër, t’i vëmë në funksionim për zgjidhjen sa më të shpejtë të tij, gjë që do të kthejë sigurinë e qytetarëve tanë”, kërkojnë nga Komuna.

Nga atje shtojnë se gjendja e krizës do të kërkohet për marrjen e masave shtesë për mbrojtjen e popullsisë, mbrojtjen e jetës dhe pronës, si dhe për të garantuar në këtë mënyrë të drejtën e garantuar me Kushtetutë të çdo qytetari për lëvizje dhe banim të sigurt, të lirë dhe të papenguar në territorin e të gjithë vendit.

TË FUNDIT
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
3 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

13 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
22 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
13 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
3 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
21 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
13 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

INFO

NA NDIQ