Kon: Gjendje kritike në Bujanoc dhe rrethin e Pçinjës

0

Epidemiologu Predrag Kon tha te enjten se situata ne Serbi eshte stabilizuar, ne shume vende shihet permiresimi.

Sipas tij situata me kritke eshte ne qytetin e Bujanocit dhe rrethin e pçinjës.

Ai theksoi se epidemite jane me lehte te kontrollohen ne qytetet e vogla.

Sic njofton Beta, Kon tha se eshte mire qe numri i testeve PCR pozitiv ra ne 8 perqind te numrit te pacienteve qe vijne ne kontroll dhe kjo perqindje disa dite me pare ishte 20 deri 30 perqind.

Ai vlersoi se niveli epidemiologjik do te shkoje ngadal sepse “nuk mund te pritet qe perdorimi i maskes te ngadalesoje epidemine, sic ishte rasti gjate situates se jashtezakonshme”.