Konfirmohen 1100 viktima në Izrael dhe Gaza, bilanci mund të përkeqësohet

INA
INA

09/10/2023

Luftimet mes ushtrisë izraelite dhe Hamasit kanë vazhduar edhe gjatë natës. Rreth 1100 njerëz janë konfirmuar të vdekur në Izrael dhe Gaza, pas sulmit masiv të koordinuar nga militantët e Hamasit që filloi herët të shtunën.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit deklarojnë se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet pasi një numër i madh njerëzish janë plagosur rëndë.

Ekipet e shpëtimit thonë se kanë gjetur 260 trupa në një festival muzikor i cili u sulmua nga militantët e Hamasit.

OKB-ja ka deklaruar se sulmet ajrore hakmarrëse të Izraelit kanë zhvendosur 123.000 palestinezë në Gaza dhe afro 74.000 kërkojnë strehim në shkolla.

Spitalet në Gaza janë tejmbushur dhe po përballen me ndërprerjet e energjisë elektrike. OKB-ja thotë se burimi i fundit i energjisë i Gazës, i vetmi termocentral i saj, mund të mbetet pa karburant brenda disa ditësh. Disa vende të tjera kanë thënë se qytetarët e tyre janë vrarë ose rrëmbyer nga Hamasi.

Të dielën në mbrëmje, raketat po lëshoheshin ende nga enklava palestineze e Gazës në jug të Izraelit, deklarojnë mediat ndërkombëtare.

SHBA-ja e ka afruar aeroplanmbajtësen e saj më afër Izraelit, ndërsa presidenti Joe Biden premtoi mbështetje “të qëndrueshme” të Uashingtonit për Tel Avivin. Ai ka thënë se do të dërgojë më shumë armë, një lëvizje e denoncuar si “agresion” nga Hamasi.

Zyrtarët amerikanë presin që Izraeli të nisë një inkursion tokësor në Gaza, brenda 48 orëve të ardhshme.
Ndërkohë çmimet e naftës u rritën të hënën, ndërsa investitorët vlerësuan mundësinë e një konflikti të zgjatur në rajonin prodhues të naftës.

Një valë sulmesh e nisur nga grupi militant në Hamas, të shtunën në mëngjes, ishte përshkallëzimi më i madh midis dy palëve për dekada.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ