Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

ina-online
ina-online

03/03/2024

LSDM sonte në Kongresin partiak në Shkup zyrtarizoi mbështetjen për mandatin e dytë presidencial të kreut aktual të shtetit, Stevo Pendarovski.

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski tha se kjo parti së bashku me Stevo Pendarovskin mund ta sjellin vendin në Bashkimin Evropian dhe të sigurojnë përparimin e tij.

“Për kandidatin për president Stevo Pendarovski kemi mbledhur mbi 22 mijë nënshkrime. Në këtë mënyrë, më së miri i përgënjeshtruam të gjithë kritikët, të gjithë skeptikët, të gjithë ata që mendonin se LSDM nuk ishte alternativa më e mirë për shtetin. Në këtë mënyrë më së miri u vërtetua ajo që kam thënë prej dy vitesh, që është se partia më e fortë, më e madhe dhe me aftësinë më të madhe organizative në vend është pikërisht LSDM”, tha Kovaçevski.

Kandidati për president të shtetit, Pendarovski vlerësoi se sondazhet e paraqitura nga VMRO-DPMNE janë të rreme dhe se ato reale tregojnë se ai dhe LSDM do të fitojnë zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale.

“Pres një fitore të dyfishtë. Ne kemi vlerat dhe potencialet tona dhe jemi më të mirë se ata… Cili është propozimi i tyre për kuadrin negociator europian? Thonë do t’jua themi kur të vijmë në pushtet. Me një qasje të tillë nuk mund dhe nuk guxon të jesh kryetar i një komuniteti lokal, jo i shtetit. Këta janë njerëz që nuk kërkuan falje për turpin më të madh në historinë e Maqedonisë – 27 prillin”, ka thënë Pendarovski.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ