Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Picture of INA
INA

28/05/2024

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka uruar Afrim Gashin për zgjedhjen e tij në postin e kryeparlamentarit të Maqedonisë së Veriut.

Konjufca përmes një postimi në rrjetet sociale nënvizoi se do të jetë shumë kënaqësi të punojë me homologun e tij, Afrim Gashi.

“Urimet më të përzemërta z. Afrim Gashi, për zgjedhjen e tij si Kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut!
Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku, për të thelluar bashkëpunimin mes vendeve tona, përfshirë atë të institucioneve tona parlamentare. Mezi pres t’ia nisim punës për të çuar përpara sa më shumë interesat tona të përbashkëta, për të kontribuuar bashkërisht drejt stabilitetit të qëndrueshëm rajonal dhe synimeve euroatlantike. Pres që marrëdhëniet mes institucioneve tona të konsolidohen edhe më tutje.
Shqiptarët janë jo vetëm shenjë demografie, por edhe demokracie në politikën e Maqedonisë së Veriut, prandaj aksi mes lirisë dhe barazisë së qytetarëve u respektua sot me zgjedhjen e z. Gashi si kryeparlamentar, duke lënë pritshmërinë e vijimit në frymën gjithëpërfshirëse. Uroj që ligjet, praktikat dhe kultura demokratike të na sjellë edhe më afër si vizion për një të ardhme sa më premtuese për të dyja vendet tona”, ka shkruar Konjufca.(INA)

TË FUNDIT
5 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
29 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
36 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
2 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

ME TE LEXUARA

4 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
21 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
4 orë
Kuvendi do t’i plotësojë vendet e deputetëve të cilët u bënë ministra
1 ditë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
19 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ