Konkursi për projektin e stadiumit të Korçës, Rama: Do të ofrojë më tepër se një ndeshje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/05/2023

Rindërtimi i tre stadiumeve i Korçës, Durrësit dhe Vlorës hyn në fazën e përzgjedhjes së projekteve fituese. Gara nisi me stadiumin “Skënderbeu” në Korçë ku tre studiot arkitekturore të përzgjedhura si fanaliste prezantuan idetë e shndërrimit të tij, jo vetëm në mjedise sportive por edhe sociale e ekonomike. 2025 është përcaktuar nga qeveria si viti ku të tre stadiumet duhet të jenë rindërtuar.

Arsyeja: Objektivi ambicioz që në 2025 ne do organizojmë në Shqipëri kampionatin europian të futbollit për të rinjtë.

Si i Korçës edhe ai i Durrësit dhe Vlorës do të kenë një kapacitet prej 10 mijë spektatorësh dhe do të ndërtohen sipas standarteve të UEFA-s për stadiumet e kategorisë së tretë. Rijetësimi i tyre do të përfshijë jo vetëm godinën si e tillë por edhe në krijimin e hapësirave të reja për biznesin dhe aktiviteteve edukuese.

Ambicia për të transformuar sportin dhe futbollin në radhë të parë, në një mundësi të shtuar për turizmin duke ofruar infrastrukturë dhe logjistikë për skuadrat e huaja që të vijnë të stërviten në Shqipëri.

Listës së stadiumeve që do t’i nënshtrohen rindërtimit do t’i shtohet edhe Selman Stermasi në Tiranë. Kërkesa e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka gjeti miratimin e kryeministrit Edi Rama por jo premtimin e tij për të bërë ligjin e sponsorizimeve.

Do të shfrytëzojë çdo moment dhe mundësi për të të bindur. Ky ligj mund të hedhë themelet e forta për industrinë e futbollit duke sjellë më shumë taksa në buxhet. Ndikimi i futbollit është 146 milionë euro dhe nëse e kthejmë në industri të rëndë akoma më shumë.

Finalisti mbi projektin e të cilit do të ndërtohet arena e Korçës do të shpallet pasdite.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zelensky tiran

Samiti i Ukrainës në Tiranë, kush janë liderët e rajonit që marrin pjesë

Blinken Edi rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama iu ka drejtuar me një letër mirënjohjeje Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken

Rama Zelenski

Zelensky arrin sot në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainë

Rama Zelenski

Zelensky të martën në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

bajram begaj

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidenti Begaj: Vlerat tona të përbashkëta dhe liria jonë janë në rrezik

ksamil saranda

Shqipëria përzgjidhet destinacioni më i mirë në Europë për vitin 2023

Edi Rama

Edi Rama: Ja kur do të largohem nga zyra e kryeministrit të Shqipërisë!

policia-shqiperi shqiptare

Ngjarje e rëndë në Durrës, vajza vret dhe gropos të atin: Më detyroi të fejohesha pa dëshirë

kuvendi-i-shqiperise

Nuk ka 84 votat e nevojshme/ PS tërhiqet nga Amnistia Penale, e heq nga agjenda në Kuvend

INFO

NA NDIQ