Konstatohen lëshimet në arratisjen e të burgosurit nga Idrizova

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Drejtoria për shqiptim të sanksioneve ka publikuar raportin e hetimeve për arratisjen e të burgosurit në Idrizovë, me iniciale B.M.

Në raport thuhet se janë konstatuar disa lëshime.

Lëshimi i parë që është vërtetuar, sipas DShS-së ndërlidhet me shoqërimin e të burgosurit deri në institucionin shëndetësor. Sipas raportit, thuhet se B.M. për në spital duhej të shoqërohej pasi të lëshohej udhëzimi nga mjeku i punësuar në Idrizovë, në rast të mungesës së tij, këtë udhëzim duhej ta lëshonte Ndihma e Shpejtë Mjekësore, që në këtë rast nuk është ftuar.

“Vendimin që i burgosuri të dërgohet në Qendrën Klinike është sjell nga komandanti i repartit. Që të nënshkruajë këtë udhëzim, komandanti duhet paraprakisht ta njoftojë drejtorin e burgut, që në këtë rast nuk ka ndodhur, kurse drejtori pasi të njoftohet me problemin shëndetësor, me gojë do të japë autorizim që udhëzimi të nënshkruhet”, qëndron mes tjerash në njoftimin e DShS-së, transmeton TV21.

Lëshimi tjetër ka të bëjë me vendosjen e të burgosurit në veturën transportuese. Ai në vend se të qëndrojë në pjesën speciale, është vendosur në pjesën e dytë të veturës, gjë e cila ka ndodhur me propozim të komandantit.

“Gjatë kësaj, polici i burgut që ka qëndruar afër të burgosurit aspak nuk ka pasur armë për të cilën është i detyruar që ta mbajë, kurse polici i dytë i burgut prej të cilit është marrë pistoleta, me të cilën është gjuajtur në veturë, nuk ka qenë i vëmendshëm dhe nuk e ka parandaluar veprimin me të cilën është marrë arma”, qëndron më tej në njoftim.

Kujtojmë se komandanti dhe policët e burgut të Idrizovës, të cilët kanë realizuar transportin e të burgosurit nga burgu në Qendrën Klinike, janë suspenduar tashmë.

TË FUNDIT
5 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
18 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
22 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
24 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
18 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
1 ditë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
5 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
22 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
16 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
1 ditë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

INFO

NA NDIQ