Kontroll i jashtëzakonshëm në objektet ilegale në Çarshi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Mëngjesin e djeshëm është bërë kontroll i jashtëzakonshëm i ndërtimeve pa leje në Çarshinë e Vjetër të Shkupit. Inspektorati Shtetëror për Ndërtimtari dhe Urbanizëm konfirmoi se drejtori Fatmir Arifi dhe inspektorët kompetentë kanë kryer inspektim, pas së cilës do të përgatisin raport për gjendjen.

Mbikëqyrja është bërë me asistencë policore, theksojnë nga Inspektorati. Kontrolli i jashtëzakonshëm i shoqëruar nga zyrtarë policorë në Çarshinë e Vjetër është kryer në objektet që janë të paligjshme dhe janë ndërtuar në bërthamën e mbrojtur të qytetit të vjetër të trashëgimisë kulturore në Çarshinë e Vjetër.

Fjala është për objekte që janë ndërtuar pa leje dhe pa mendim konservator, i cili është i detyrueshëm për Çarshinë e mbrojtur të Shkupit. Shumë objekte u zgjeruan madje deri te shtigjet dhe rrugicat, gjë që pengonte lëvizjen në këtë monument kulturo-historik. Inspektorati njofton se do të përgatisë një raport dhe do të ndërmarrë veprime shtesë për heqjen e objekteve të ndërtuara pa leje./Koha.mk

TË FUNDIT
45 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
53 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
13 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
53 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
1 ditë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
2 ditë
Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t'i hyjë qorrsokakut!

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

INFO

NA NDIQ