Kontrolle në Maqedoni për mosrespektim të çmimeve, dënime 20 marketeve tjera

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2022

Inspektorati Shtetëror i Tregut në Maqedoninë e Veriut dy ditët e fundit ka kryer 162 inspektime për të shqyrtuar respektimin e vendimit qeveritar për marzhet e ngrira të fitimit në tregje.

Inspektorati ka piketuar 33 objekte tregtare apo markete, 13 prej të cilëve vetëm ditën e premte. Tashmë dihet se tetë prej tyre kanë marrë gjoba prej 7 mijë euro plus 350 për personin përgjegjës.

“Dje janë sanksionuar 20 objekte tregtare, nga të cilat 8 kanë konstatuar mosrespektim të marzheve të ngrira. 12 të tjerët nuk kanë pasur evidencë, por do të vazhdojë kontrolli në këto objekte për të parë nëse e kanë respektuar vendimin edhe pse nuk kanë pasur dokumentacion për prokurim”, theksoi për TV Sitel, Aneta Simoska Dimeska, drejtoreshë e Inspektoratit Shtetëror të Tregut.

Mosrespektimi më i madh i masave është konstatuar në Shkup, Ohër, Strugë, Probishtip dhe Strumicë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

INFO

NA NDIQ