Konvikti i universitetit të Tetovës, Nuhiu: Gati për studentët në vitin akademik 2023/24

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/03/2023

Konvikti i Univeristetit të Tetovës pas shumë vitesh pritje, ka filluar të marrë pamje e një konvikti modern dhe i njejti pritet të jetë gati për studentet për vitin akademik 2023-24.

Zv. Ministri i arsimit Agim Nuhiu thot se punimet janë rreth përfundimit, kanë mbetur të vendosen edhe kuzhinat dhe orendit tjera brenda konviktit.

“Ne presim që të kryhen punët përfundimtare sa i përket, sipërfaqes së komviktit në Tetovë.Tani janë edhe çështjet qe kanë të bëjnë me mobiljet me kuzhinat dhe orendit të tjera. Presim të themelohet një komision për të bërë evolimin e punes dhe shpejt edhe ky institucione të marrë perfomancën e një personi juridik të pa varur dhe vitin e ardhshëm akademik të filloj me punë”, u shpreh zv/Ministri i Arsimit, Agim Niuhiu.

Çmimi për të qëndruar në konviktin studentor të Universitetit të Tetovës do të jetë 3410 denar. Ndërsa për studentët që prinderit i kanë të pa pune i njejti do të jetë falas.

“Konvikti do të jetë subjekt juridik autonom dhe sigurisht, do kete edhe strukturën e tij të vete udhëheqëse,ne planifikojm të kemi 300 student kapacitet e këtij konvikti universitar pagesa do të jete 3410 denar. Për te gjithë studentët që prinderit i kanë të pa punë qëndrimi në konvikte do të jetë falas”, theksoi Nuhiu.

Studentët e mirëpresin ndërtimin e këtij konvikti, pasi në konviktet private kanë paguar 350 deri 400 euro pa përfshirje të ushqimit, e në disa raste kanë apguar edhe energjinë elektrike që kanë harxhuar, duke rënduar kështu standardin studentorë dhe të familjeve të tyre./MTV2

TË FUNDIT
3 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
56 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
7 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
24 orë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
3 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
9 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ