Koreja e Jugut, vendi i parë që do të prezantojë një rrjet 6G

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2023

Koreja e Jugut ka thënë se planifikon të hapë një rrjet të avancuar 6G me teknologji të fundit të gjeneratës së ardhshme.

Ministria e Shkencës, Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit të Koresë tha se qeveria do të inkurajojë kompanitë lokale të prodhojnë komponentë për zhvillimin e rrjetit 6G. Një studim fizibiliteti që heton teknologjinë 6G është duke u zhvilluar dhe i gjithë projekti kap vlerën e 482 milionë dollarëve.

Me këtë, Koreja e Jugut dëshiron të kapërcejë pjesën tjetër të botës kur bëhet fjalë për teknologjinë 6G. Koreja e Jugut ka ekonominë e katërt më të madhe në Azi dhe mban 25.9% të patentave 5G në 2022, dhe Kina 26.8%.

Rrjeti 6G do të bashkojë atë që është virtuale me realitetin, pohoi Zhang Yongtao, zëvendësmenaxheri i përgjithshëm i Departamentit të Teknologjisë në Kinë të Ericsson. Ai thotë se rrjeti 6G do ta çojë komunikimin holografik nga fantashkencë në realitet.

TË FUNDIT
21 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
21 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
21 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
2 ditë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
3 ditë
Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

ME TE LEXUARA

21 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
21 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
21 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

Apple-1

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Apple-1

Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

google maps

Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

INFO

NA NDIQ