Koreja e Veriut teston raketën ndërkontinentale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/03/2022

Koreja e Veriut ka testuar të enjten një raketë ndërkontinentale të ndaluar për herë të parë që nga viti 2017, sipas Koresë së Jugut.

Raketa, që ka rënë në ujërat e jugut të Japonisë, fluturoi për më shumë se një orë dhe arriti lartësi mbidetare 6000 kilometra.

Zyrtarët japonezë kanë thënë se kjo raketë ka mundësi të arrijë distancë deri 1100 kilometra – që nënkupton se ka kapacitet për ta prekur edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Koreja e Veriut së fundmi ka kryer disa testime të raketave të ndaluara. Më 2017, Pyongyangi vendosi moratorium në testimin e raketave balistike me distancë të gjatë, pas bisedimeve me presidentin e atëkohshëm të SHBA-së, Donald Trump.

Por më 2020, Koreja e Veriut njoftoi se s’ka pse të mbajë këtë premtim.

Kombet e Bashkuara kanë vënë sanksione strikte ndaj Koresë së Veriut kur i kishte testuar këto raketa herëve të kaluara.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

google

Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

Moti_26-780x470-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

gordana siljanovska davkova

VMRO-DPMNE mban tubimin e parë, Siljanovska – Davkova: Ne jemi europianët e vërtetë

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Instagram po teston një veçori të re

guardiola

​Guardiola: Haaland është sulmuesi më i mirë në botë

INFO

NA NDIQ