“Korridoret”, Pendarovski: Nuk do të dekretojë ligjin për zgjatjen e orarit të punës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Presidenti Stevo Pendarovski vazhdon të deklaroje se nuk do ta nënshkruajë Ligjin për marrëdhënie punë, një nga 8 ligjet që janë dorëzuar në Kuvend dhe për të cilat Qeveria pretendon se do të lehtësojnë ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10D, përcjell Alsat.

Në këtë ligj ku parashikohen 60 orë punë në javë, ajo dispozitë është jo kushtetuese dhe sipas tij, gabimet nuk duhen përsëritur, sepse Gjykata Kushtetuese është deklaruar njëherë për këtë dispozitë.

“Atë jo. Nëse mbetet në atë version, jo. Sepse tashmë ekziston vendimi, res judikata. Gjykata kushtetuese vitin e kaluar e shpalli si jo kushtetuese atë dispozitë në një ligj tjetër. Pra, nuk mund të përsërisim gabimet. Edhe po ta nënshkruaj, unë nuk do ta nënshkruaj nëse dispozita është ashtu, është e qartë që Gjykata kushtetuese marrë parasysh vendimin e kaluar përsëri do ta shpallë si jo kushtetuese”, deklaroi Stevo Pendarovski- president.

Ndërkohë kanë vazhduar edhe sot përplasjet mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së, rreth asaj se përse marrëveshja është konfidenciale dhe përse nuk mund të kenë qasje tek e njëjta të gjithë deputetët.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ