Korrupsioni i lartë edhe kur bëhet fjalë për ndotjen e ambientit

Picture of INA
INA

13/05/2024

Korrupsioni në vend është i lartë edhe kur bëhet fjalë për ndotjen e ambientit dhe shkatërrimin e mjedisit jetësor e sidomos në atë të prerjes së pyjeve dhe hedhjen e mbetjeve ndërtimore në natyrë, shkruan Alsat.

Në një tribunë kushtuar kësaj dukurie, autoritetet shqyrtuan shtrëngimin e masave.

“Par ekselansë duhet ta themi shkatërrimin e pyjeve, i cili është problem i madh në shtetin tonë, pastaj është edhe numri i errët ku do të mund të ndihmojnë kriminologët se si ta tejkalojmë problemin me pjesën e krimeve të kryera dhe të pazbuluara dhe kemi mjaftë diskutime në këtë pjesë dhe në fund korrupsioni në mjedisin jetësorë ku shumë hulumtime nga OJQ-të tregojnë se korrupsioni është shumë prezent edhe në mjedisin jetësorë”, tha Marina Malish Sazdovska, Fakulteti i Sigurisë.

Sipas inspektorit në departamentin e policisë kriminale të byrosë për siguri publike korrupsioni është prezent edhe kur bëhet fjalë për hedhjen e mbetjeve ndërtimore të cilat shpesh shkaktojnë edhe erozionin e lumenjve.

“Punojmë shumë në drejtimin florës dhe faunës, kafshëve të egra dhe punojmë me koordinim me Ministria e Mjedisit me mbetjet e rrezikshme, kontrolle të auto mbetjeve dhe mundohemi të ndjekim këtë lloj krimi por që provat duhet të jenë në nivel më të lartë por që korrupsioni është rritur në këtë pjesë, pra nuk mund të ketë kësi krimi nëse nuk ka korrupsion, duke filluar nga ndërtimi i ndërtesave dhe erozionin e lumenjve dhe gjelbërimit është fillim i keqpërdorimeve”, u shpreh Bazhe Simitrievski, inspektor i Policisë Kriminale në Byron e Sigurisë Publike.

Ideja e këtij diskutimi të përbashkët të autoriteteve kompetente ishte që të ndajnë mendime se cilat aktivitete të merren në të ardhmen për zbutjen e këtij aktiviteti kriminal./ Alsat.mk

TË FUNDIT
47 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
55 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
1 ditë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
1 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ