Korrupsioni në gjyqësor, shqetësim për SHBA-të

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet foli për praninë e korrupsionit në Ballkanin Perendimor përfshirë edhe Maqedoninë.

Ai tha se Uashingtoni është i zhgënjyer pasi korrupsioni po bëhet pëngesë për zhvillimin e rajonit, përfshirë edhe Maqedoninë.

“Ne shohim potencial të jashtëzakonshëm në mbarë Ballkanin Perëndimor, nga pikëpamja ekonomike, për sa i përket demografisë, talentit të madh që ekziston në Ballkanin Perëndimor. Zhgënjimi ynë është se ka shumë gjëra që bëhen pengesë për këtë potencial të madh. Dhe korrupsioni është një ndër këto çështje. Prandaj shohim kaq shumë të rinj në Ballkanin Perëndimor që largohen për të shkuar në vende të tjera, pasi nuk shohin një të ardhme të ndritur për shkak të disa prej sfidave me të cilat po përballen shumë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor për shkak të korrupsionit. Maqedonia e Veriut është sigurisht një prej këtyre vendeve që po hasin në këtë vështirësi. Ne po bëjmë çfarë të mundemi për të ndihmuar. Luftimi i korrupsionit është një prioritet për Sekretarin e Shtetit Blinken, për të gjithë administratën. Pra është një priroritet i yni. Është një shqetësim dhe është diçka që e ngremë gjatë gjithë kohës”, ka deklaruar këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet.

TË FUNDIT
29 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
50 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
1 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
1 orë
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

ME TE LEXUARA

22 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
50 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
18 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
4 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
22 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
29 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

INFO

NA NDIQ