“Kosova është atdheu, vendi i prindërve të mi”, Afrim Gashi rrëfen për historinë e familjes së tij: Ja si u zhvendosëm nga Kaçaniku në Shkup (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi, ka dhënë një intervistë për RTK.

Ai në fillim ka folur edhe për historinë e familjes së tij, e cila në vitet e 50-ta nga shekulli i kaluar ishte shpërngulur nga Kaçaniku për në Shkup.

“Gjatë viteve të 50-ta gjyshi im ka punuar në Shkup dhe për arsye teksnike të mosqarkullimit të transportit të vështirësuar në atë kohë ka blerë shtëpizë të vogël në qendër të shkupit dhe ka marrë familjen këtu, por me të ndodhur tërmeti janë kthyer sërish në vendlindje për një kohë të shkurtër, pastaj janë kthyer sërish në shkup dhe prej atëherë gjyshi im, axhallarët, hallat e mija jetojnë në shkup. Unë kam lindur në shkup, kurse dy axhallarët e mi kanë vazhduar të jetojnë në Begracë të Kacanikut”, deklaroi Afrim Gashi, i cili më pas shtoi se mjaftueshëm i viziton familjen atje, dhe se është i lidhur shumë me Kosovën.

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

17 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
11 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
17 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
11 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
16 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ