Kosova fiton të drejtën për të organizuar Kampionat Evropian të xhudos

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Prill, 2023

Një sukses i jashtëzakonshëm për sportin e xhudos në Kosovë dhe vet shtetin tonë. Më në fund është zyrtarizuar vendimi i Unionit Evropian të Xhudos (EJU), ku Kosova do të organizojë Kampionat Evropian të xhudos.

Është një format i ri i xhudos, derisa Evropiani në Kosovë do të mbahet në fund të vitit, më saktësisht më 16 dhjetor.

“Kampionati Evropian i hapur paralajmëron një epokë të re për ne në disa aspekte: për herë të parë në Kosovë do të organizohet një turne ndërkombëtar i xhudos të klasës së përgjithshme”.

“Turneu mbështetet shumë nga qeveria. Ne ofrojmë një stimul të madh financiar për sportistët tanë, të cilët kanë bërë bujë me tre medalje olimpike në vitet e fundit. Atletët/trajnerët mund të presin 150,000 euro për peshë, ky është një hap i madh sipas standardeve të xhudos”, tha Agron Kuka, president i Federatës së Xhudos së Kosovës.

“Xhudo ka qenë prej kohësh një sport kombëtar këtu. Ajo që na ka munguar deri më tani është një turne në shtëpi ku yjet tanë kryesorë mund të shfaqen para një turme vendase. Është koha ta ndryshojmë këtë”, u shpreh Kuka.

Fondi shpërblyes do të jetë 300 mijë euro dhe gara pritet të mbledhë xhudistët më të mirë nga e gjithë Evropa.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

berisha

Berisha: Rama ndihmës i Vuçiq, i ka futur thika pas shpine Kosovës

BEFB7C88-D0B3-40F4-A41E-1ED2C804281B

Presidentja Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi

Mitrovica

Sulmohen dy shqiptarë në Mitrovicën e veriut

56195C79-2726-4C45-B477-538B8BE79D5D

“Pa u farue djem e çika, jo nuk ndahet Mitrovica”, këndojnë protestuesit shqiptarë në jug të Mitrovicës

56195C79-2726-4C45-B477-538B8BE79D5D

Pavarësisht thirrjeve të institucioneve, dhjetëra qytetarë mblidhen në urën mbi Ibër

kfor leposaviq zvecan

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Edita Tahiri

Tahiri: Kurti të plotësoj kërkesat e Amerikës, pavarësisht se është antiamerikan

abdulla-hoti

Hoti ia kujton Kurtit që Hovenier i kishte “treguar diçka që ai nuk dinte për veriun”

Vjosa Osmani-696x421

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

INFO

NA NDIQ