Kosova mposhti Izraelin në “Fadil Vokrri”

ina-online
ina-online

13/11/2023

Kombëtarja e Kosovës ka regjistruar fitoren e dytë në kuadër të ciklit kualifikues për Kampionatin Evropian “Euro 2024”.

Të përzgjedhurit e Primoz Gliha triumfuan sonte ndaj Izraelit, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri”. Gjendja e fushës së stadiumit ishte e rënduar dhe pati kritika rreth saj.

Gjithsesi, kjo përballje prodhoi një gol dhe tri pikë për “Dardanët”, duke u mbyllur me rezultatin 1:0.

Golin e fitores e shënoi Milot Rashica, në minutën e 41-të. Ai u asistua nga Vedat Muriqi.

Kosova pati edhe raste tjera shënimi, me Rashicën, Muriqin e Krasniqin, por që nuk ia dolën t’i konkretizonin me gol.

Izraelitët nuk është se treguan ndonjë rrezik serioz shënimi. Krejt në fund ata mbetën me një futbollist më pak, pasi Revivo u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë.

Kosova mbetet e katërta në Grupin I, tani me 10 pikë të grumbulluara.

Izraeli është i treti me një pikë më shumë.

“Dardanët”, që kanë ende gjasa të pakta matematikore për kualifikim historik, më 18 nëntor zhvillojnë ndeshjen e radhës, në udhëtim ndaj Zvicrës.

Kosova e mbyll në shtëpi ciklin kualifikues me ndeshjen ndaj Bjellorusisë, më 21 nëntor. /Gazeta Express/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Mesi topi arte

Zbulohen shanset e lojtarëve për të fituar Topin e Artë 2024, nuk prinë as Haaland dhe as Mbappe

lautaro martinez

Lautaro: Pija qetësues në çdo ndeshje deri në finalen e Champions League

Ronaldo

Ronaldo e festoi me gol dhe asist ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

Sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Në “Euro 2024” të shfrytëzojmë mundësitë tona, duhet të provojmë shanset dhe të tentojmë

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

INFO

NA NDIQ