Kosova nuk dorëzohet, fitore e madhe në Bullgari me rikthim spektakolar

0

Kosova ka arritur të shënojë fitore me rezultat 3-2 ndaj Bullgarisë në një ndeshje që dhuroi shumë emocione. Fitorja e parë e Kosovës në grupe, por e dominuar me shumë raste.

Emocione, shumë gola, spektakël dhe tri pikë. Kjo ishte nata e Kosovës.

Kosova edhe një zhvilloi një ndeshje të madhe, kësaj radhe në Sofje, ku e dominoi Bullgarinë me lojë dhe me raste.

Ndeshja nisi shumë mirë për djelmoshat tanë, që arritën të krijojnë disa gjysmëraste, në fillim të ndeshjes.

Dominimi i fillimit u konkretizua me gol në minutën e 14-të, kur një aksion i ndërtuar mirë nga e djathta soli gëzim.

Edon Zhegrova pason te Mërgim Vojvoda i cili harkon bukur në zonë, e topi pas nj devijimi të mbrojtjes bullgare vjen te Rashica i cili bukur gjuan dhe shënon për 1-0.

Goli iu dediku Arbër Zenelit që u lënduanë ndeshjen e shkuar.

Pas tij provoi Besar Halimi që gjuan bukur mbi portë në minutën e 20-të.

Bullgarët provuan dy herë, por që as ata nuk ishin të suksesshëm.

Pas rasteve të Bullgarisë, ishte Kosova që e mori lojën në duar dhe rrezikoi me Celinën.

Kur pritej të mbyllej pjesa e parë pas një gabimi të lojtarëve tanë, më së miri u gjend Ivelin Popov që barazoi rezultatin në minutën e 43-të.

Bersat Celinën dhe Vedat Muriqin provuan, por fati nuk ishte me ta në fund të pjesës së parë.

Me të filluar pjesa e dytë Kosova pësoi golin e dytë.

Një këndore për Bullgarinë, në minutën e 55-të, ku Kristian Dimitrov, gjuan bukur me kokë për 2-1.

Kosova nuk u dorëzua.

Kosova ka arritur të shënojë gol të bukur me Vedat Muriqin që ka barazuar në 2-2 në minutën e 64-të.

Shumë raste, por u desh të pritej minuta e 92-të, kur nga një harkim, Elbasa Rashani shënoi për 3-2.

Festë e madhe në tribuna dhe kudo që ka shqiptarë.

Pas kësaj fitoreje Kosova ka pesë pikë dhe është në vendin e tretë. /Telegrafi/