Kosova zhgënjen, mposhtet nga Danimarka!

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Kombëtarja e Kosovës zhgënjeu me lojë dhe rezultat në duel me Danimarkën, duke pësuar humbje me 88:63 (24:17, 23:11, 21:17, 20:18), në takimin që u zhvillua në palestrën e sportit “Sezai Surroi” në Prizren.

Ndeshja u zhvillua në kuadër të Grupit H të parakualifikueseve për Kampionatin Evropian në basketboll.

Kjo ndeshje ka qenë si finale, por Dardanëve nuk iu shkoi asgjë ndoresh.

Kosovës i duhej fitorja me 8 pikë që të përmbysnin humbjen e sfidës së parë me 82:75 dhe të kalojnë grupin por kësaj radhe i hasi sharra në gozhdë, duke pësuar humbje të thellë.

Danezët çerekun e parë e mbyllen me 17:24, por në minutat vijues e thelluan epërsinë në 23 pikë në minutën e 19-të, patën një seri 0:11 dhe 2:17 në çerekun e dytë.

Danimarka shkoi në pushim me rezultat 28:47.

Edhe në çerekun e tretë mysafirët u treguan të fortë duke e ruajtur epërsinë (45:68) në minutën e 30-të.

Gjithçka ishte e qartë dhe çereku i katërt ishte më shumë si komoditet për danezët, duke triumfuar me rezultat 88:63.

Basketbollisti Muhamedali Janjeva është më efikasi me 11 pikë, i ndihmuar nga Dommis Artis me 11, ndërsa të danezët u shquan Gabriel Lundberg me 28 pikë, Bakary Dibba 17, Jonas Zohore me 14 pikë e tj,

Danimarka zuri vendin e parë me 8 pikë, duke e lënë pas Kosovën me 6 pikë dhe Zvicrën me 4.

Danimarka ka avancuar më tej, Kosova nuk e ka realizuar ëndrrën.

TË FUNDIT
20 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
20 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
20 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
20 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
21 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

ME TE LEXUARA

21 orë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
21 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së
20 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
20 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
20 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
20 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

LEXO MË SHUMË

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

morata

Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai

shkendija tetoves

Shkëndija eliminohet nga Conference League!

Anglia

Ja kush është kandidati kryesor për të marrë drejtimin e “tre luanëve”

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

INFO

NA NDIQ