Kovaçev: Do ti publikojmë emrat e 120 mijë maqedonasve me shtetësi bullgare

ina-online
ina-online

22/09/2023

Bullgaria së shpejti do të mund të publikojë listën e mbi 120 mijë maqedonasve të deklaruar si bullgarë me pasaportë bullgare, njoftoi eurodeputeti bullgar Andrej Kovaçev.

Në Kuvendin e Bullgarisë, në lexim të parë u votuan ndryshimet në Ligjin për shtetësinë bullgare, me të cilin do të publikohet regjistri i të gjithë personave që kanë pasaportë bullgare.

Kovaçev, i cili njihet për qëndrimet e tij karshi Maqedonisë së Veriut, e ka mirëpritur menjëherë këtë vendim të deputetëve bullgarë në profilin e tij në Facebook.

“Me ndryshimin e fundit, të gjithë bashkatdhetarët tanë nga Maqedonia e Veriut, të cilët kanë marrë nënshtetësinë bullgare në 22 vitet e fundit, në bazë të origjinës së dëshmuar bullgare dhe deklaratës së vetëdijes bullgare do të bëhen publike. Kështu, këta mbi 120,000 bullgarë maqedonas, duke përfshirë shumë politikanë të dikurshëm dhe aktualë, deputetë, ministra, kryetarë komunash, shefa të departamenteve, kryetarë partish, pronarë mediash dhe televizionesh, gazetarë, komentues, si dhe familjet e tyre do të mbrohen publikisht nga urrejtja dhe diskriminimi nga institucionet maqedonase”, shkruan Kovaçev.

Me ndryshimet e propozuara, njohja e gjuhës bullgare do të jetë e detyrueshme për marrjen e nënshtetësisë bullgare. Kur aplikoni për shtetësi bullgare në bazë të origjinës bullgare, do të hiqet kërkesa që një paraardhës i aplikantit të ketë vdekur si shtetas bullgar. Personi do të duhet të ketë precedentë të pastër penalë, jo vetëm në Republikën e Bullgarisë, por edhe në vendin e origjinës, pra në vendin e banimit.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

Zekiri muhamed

Zekiri duhet t’i kthejë mbi një milion euro

INFO

NA NDIQ