Kovaçev: Duhet të punohet në zhdukjen e urrejtjes në përmbajtjet e teksteve shkollore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Për eurodeputetin bullgar Andrej Kovaçev, në marrëdhëniet në mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut kontestuese është edhe festa e 11 Tetorit-Dita e Kryengritjes.

“Për shembull, atje ende është si festë, siç e quajnë, kur krisi pushka e parë kundër bullgarëve në muajin tetor. Nëse nuk ndryshon asgjë nga regjimi më i hershëm të Jugosllavisë së Titos nuk mundesh me të njëjtën ideologji të hysh në BE, sepse ajo ideologji është direkt kundër një vendi anëtar të BE-së”, tha Kovaçev për “BTV”.

Ai edhe një herë theksoi se duhet të punohet për zhdukjen e urrejtjes në përmbajtjet e teksteve shkollore, mediat dhe akademinë në Maqedoni.

“Sistemi arsimor dhe media në Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë të objektivizojnë historinë tonë të përbashkët bullgare. Kjo është në emër të së ardhmes sonë të përbashkët evropiane. Nuk ka se si të mbështesim bazën aktuale ideologjike të Maqedonisë së Veriut”, thotë Kovaçev.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ