Kovaçev: Në Maqedoni janë deri 130 mijë veta me nënshtetësi bullgare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Eurodeputeti bullgar Andrej Kovaçev thotë sërish se në Maqedoninë e Veriut ka një numër shumë më të madh të bullgarëve sesa ka treguar regjistrimi.

“Të gjitha burimet historike thonë se pjesa më e madhe etnike e Maqedonisë janë bullgarët. Nga origjina janë qindra mijëra mbi 120 mijë deri 130 mijë me shtetësi bullgare”, tha Andrej Kovaçev, përcjell “Trud”.

Në mbledhjen e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg, përfaqësuesi i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski, ka bërë shkelje të rëndë të procedurave dhe rregulloreve, shkruan BGNES. Sipas mediave bullgare, deputetët e GERB-it, Georg Georgiev dhe Denica Saçeva, reaguan ndaj fjalimit të deputetit të VMRO-DPMNE-së. Ata informuan presidentin e Grupit të Partive Popullore (EPP), gjë që rezultoi në pezullimin e së drejtës së Nikolloskit për të folur më tej.

Por po rritet edhe numri i rusëve dhe turqve që marrin pasaporta bullgare. Mesatarisht, një rus merr një pasaportë bullgare çdo ditë. Përveç kësaj, ukrainasit, serbët dhe popujt e tjerë marrin pasaporta bullgare për të lehtësuar lëvizjen në Bashkimin Evropian.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-haracine

Detajet për vrasjen në Bllacë të Shkupit / 57 vjeçari Zelqif Tusha gjendet i vrarë nga vëllau i tij

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

INFO

NA NDIQ