Kovaçevski: “Ballkani i Hapur” – RMV, Shqipëria e Serbia, BE në miniaturë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

TAKIM KOVAÇEVSKI – KURTI: PËRSHËNDETET PROPOZIMI EVROPIAN

Forumin Ekonomik në Shkup, këtë vit, e pritëm me një sfidë të madhe. Përballemi me agresionin rus në Ukrainë, që ka lëkundur skenën gjeopolitike duke lënë pasoja të përditshme – tha në fjalimin e tij, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, njofton KlanM.

Sipas tij, takimet e kësaj natyre sjellin përvoja të reja që hapin horizonte për një të nesërme më të mirë.

“Deri tani e kam thënë, por sërish do të them. Tashmë nuk është çështja nëse Ballkani Perëndimor do të bëhet pjesë e BE-së, por kur do të bëhet pjesë e BE-së. Forumin Ekonomik e shoh si vazhdim respektivisht si plotësim të nismave të përbashkëta rajonale, në mesin e të cilëve Ballkanin e Hapur, ku përmes projekteve të ndryshme, lehtësojmë dhe përmirësojmë jetën e qytetarëve” – tha Dimitar Kovaçevski.

Kryeministri Kovaçevski, sic njofton KlanM, ka falënderuar partnerët strategjik SHBA-të dhe BE-në, sic u shpreh, për mbështetjen e parezervë për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian.

“Vendi ynë, bashkë me Shqipërinë dhe Serbinë tashmë është duke funksionuar si BE në miniaturë. Kohë më parë Kuvendi i RMV-së ratifikoi zgjidhjet ligjore që dolën nga nisma “Ballkani i Hapur”. Me këtë tashmë nuk ka kufij midis këtyre tre vendeve. Ballkani I Hapur është realitet për RMV-në, Serbinë dhe Shqipërinë. Është liberalizuar tregu rajonal I punës” – deklaroi Kovaçevski.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, në margjinat e Forumit Ekonomik që mbahet në Shkup, ka takuar Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri Kovaçevski gjatë takimit ka përshëndetur marrëveshjen e arritur për pranimin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi, duke përmendur gatishmërinë e RMV-së në rolin e kryesuesit të OSBE-së që të ndihmojë procesin, veçanërisht në fazën e implementimit të pjesëve të caktuara të marrëveshjes eventuale. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

Glauk Konjufca

​Konjufca: Kritikat e SHBA-së ndaj Kosovës janë të qëlluara

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

INFO

NA NDIQ