Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

ina-online
ina-online

03/10/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, ka përgënjeshtruar deklaratën e ish- komandatit të UÇK-së, Rafiz Aliti, i cili dje tha se kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, muaj më parë, ka biseduar me Kovaçevskin për një ligj të ri për të prekurit nga konflikti i vitit 2001, përfshirë këtu edhe pjesëtarët e UÇK-së dhe familjet e dëshmorëve, për të cilët premtohet zgjidhje ligjore që nga përfundimi i konfliktit.

“Nuk është e vërtetë”, ka thënë shkurt Kovaçevski i pyetur nga gazetarët nëse me Ahmetin ka biseduar për një ligj të tillë, siç deklaroi mbrëmë Aliti, në një intervistë për Alsat.

Duke folur për moszgjidhjen e statusit të UÇK-së prej dy dekadash, Aliti dje tha se BDI-ja nuk ka hequr dorë asnjëherë nga ish ushtarët shqiptarë dhe në këtë kuadër shpalosi përpjekjen e fundit që, sipas tij, e ka bërë Ahmeti muaj më parë.

Por, pavarëisht se deklaroi që kreu i “integristëve” ka biseduar me kryeministrin Dimitar Kovaçevski për një zgjidhje ligjore që do të përfshinte të gjithë të prekurit nga konflikti i vitit 2001, ai nuk tregoi cili ka qenë epilogu i këtyre bisedimeve mes dy partnerëve të koalicionit qeveritar dhe nëse Kovaçevski ka treguar gatishmëri për idenë e Ahmetit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

fabrika ats dronet

Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

dirk jan kop holand

Kop: Maqedonia luan rrezikshëm me të ardhmen

ASH struge

Mobilizohet ASH nga Kumanova deri në Strugë (FOTO)

INFO

NA NDIQ