Kovaçevski dhe Spasovski nuk janë më në Qeveri, por do të marrin nga 2500 euro në muaj si apanazhë

ina-online
ina-online

22/02/2024

Ish-kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe ish-ministri i brendshëm, Oliver Spasovski do të marrin nga 2500 euro në muaj si apanazhë, një pagesë që çdo funksionari të larë i miratohet për një vit, nga përfundimi i detyrës zyrtare, përcjell INA.

Kovaçevski përpos kësaj pagese të majme ka kërkuar edhe një makinë zyrtare, harxhimet e së cilës do ti mbulojë shteti.

Kërkesat e zyrtarëve të lartë të LSDM u pranuan dhe u miratuan nga Komisioni për zgjedhje dhe emërime në Kuvend.

Kompensimi është në masën e pagës që i emëruari ka marrë në detyrë, që do të thotë se të dy do të marrin 2500 euro në muaj për të gjithë vitin.

Në sallë ishin të pranishëm vetëm deputetët e LSDM-së dhe me shtatë vota “për” dhe pa diskutim u miratuan vendimet.

“Ish-kryeministri Kovaçevski, të cilit i është ndërprerë funksioni për shkak të zgjedhjes së qeverisë kalimtare, ka paraqitur kërkesë për pagë pas përfundimit të detyrës. Kurse ish-ministri Oliver Spasovski, të cilit i është ndërprerë detyra në përputhje me Ligjin për Qeverinë, ka paraqitur kërkesë për pagë pas përfundimit të detyrës”, tha kryetarja e Komisionit, Marija Georgievska. Përveç ish-kryeministrit dhe ish-ministrit të Punëve të Brendshme, apanazh do të marrin edhe Vesna Bendevska nga Komisioni për mbrojtje nga diskriminimi, si dhe Ismail Kamberi nga Komisioni për mbrojtje nga diskriminimi. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ